انتخاب ویژگی‌ها

ممکن است داده‌های زیادی داشته باشیم. اما آیا همه آن‌ها مفید و مرتبط هستند؟ کدام ستون‌ها و ویژگی‌ها به احتمال زیاد در نتایج ما تأثیر می‌گذارند؟

اغلب، برخی از داده‌های ما برای تحلیل ما بی‌ربط هستند. به عنوان مثال، آیا نام استارتاپ بر موفقیت تأمین مالی آن تأثیر می‌گذارد؟ آیا رابطه‌ای بین رنگ مورد علاقه یک فرد و هوش او وجود دارد؟

انتخاب مهم‌ترین ویژگی‌ها یکی از وظایف حیاتی در پردازش داده‌ها است. چرا باید زمان و منابع محاسباتی ارزشمند خود را برای گنجاندن ویژگی‌های غیرمرتبط در تحلیل خود هدر دهیم؟ بدتر از آن، آیا ویژگی‌های غیرمرتبط می‌توانند تحلیل ما را منحرف کنند؟

اهمیت انتخاب ویژگی‌ها

جواب مثبت است. همانطور که در پست قبل گفته شد، زباله وارد کنید، زباله خارج می‌شود. اگر ویژگی‌های غیرمرتبط را در تحلیل خود بگنجانیم، ممکن است نتایج نادرست و بی‌ربطی بدست آوریم. کامپیوتر و الگوریتم ما از “نمونه‌های بد” یاد می‌گیرند که منجر به نتایج نادرست می‌شود.

برای حذف زباله‌ها و بهبود دقت و ارتباط تحلیل ما، اغلب انتخاب ویژگی انجام می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، ما ویژگی‌هایی را انتخاب می‌کنیم که بیشترین سهم و ارتباط فوری با خروجی دارند. این کار مدل پیش‌بینی ما را ساده‌تر و قابل فهم‌تر می‌کند.

مثال انتخاب ویژگی‌ها

فرض کنید ما بیش از 20 ویژگی داریم که مشتریان را توصیف می‌کنند. این ویژگی‌ها شامل سن، محدوده درآمد، مکان، جنسیت، داشتن فرزند یا نداشتن، سطح خرج کردن، خریدهای اخیر، بالاترین سطح تحصیلات، مالکیت خانه یا نه، و بیش از دوجین ویژگی دیگر است. با این حال، همه این‌ها ممکن است با تحلیل یا مدل پیش‌بینی ما مرتبط نباشند. اگرچه ممکن است همه این ویژگی‌ها تا حدودی تأثیر داشته باشند، تحلیل ممکن است بسیار پیچیده باشد تا مفید باشد.

چگونگی انتخاب ویژگی‌های مرتبط

انتخاب ویژگی‌ها راهی برای ساده کردن تحلیل با تمرکز بر روی ارتباط است. اما چگونه می‌دانیم که یک ویژگی خاص مرتبط است؟ اینجاست که دانش و تخصص حوزه وارد می‌شود. به عنوان مثال، تحلیل‌گر داده یا تیم باید دانش مربوط به خرده‌فروشی (در مثال ما) را داشته باشد. به این ترتیب، تیم می‌تواند ویژگی‌هایی را که بیشترین تأثیر را بر مدل پیش‌بینی یا تحلیل دارند، به درستی انتخاب کند.

دانش حوزه و انتخاب ویژگی‌ها

زمینه‌های مختلف اغلب ویژگی‌های مرتبط متفاوتی دارند. به عنوان مثال، تحلیل داده‌های خرده‌فروشی ممکن است کاملاً متفاوت از مطالعه کیفیت شکلات باشد. در خرده‌فروشی ما بر ویژگی‌هایی که بر خرید مردم تأثیر می‌گذارند (و در چه مقدار) تمرکز می‌کنیم. از طرف دیگر، تحلیل داده‌های کیفیت شکلات ممکن است نیاز به مطالعه ترکیبات شیمیایی شکلات و تأثیرات آن‌ها بر ترجیحات مردم داشته باشد.

وابستگی ویژگی‌ها

علاوه بر این، نیاز به دانش حوزه دارد تا بدانیم کدام ویژگی‌ها به یکدیگر وابسته هستند. در مثال ما درباره کیفیت شکلات ، مواد موجود در شکلات ممکن است با یکدیگر واکنش نشان دهند و در نتیجه بر مقدار این مواد تأثیر بگذارند. وقتی مقدار یک ماده را افزایش می‌دهید، ممکن است مقدار دیگری را افزایش یا کاهش دهد.

انتخاب ویژگی‌های مناسب

انتخاب مناسب‌ترین ویژگی‌ها ممکن است زمان بیشتری بگیرد، به خصوص وقتی با یک مجموعه داده بزرگ (با صدها یا حتی هزاران ستون) سروکار داریم. حرفه‌ای‌ها اغلب ترکیبات مختلفی را امتحان می‌کنند و می‌بینند کدام یک بهترین نتایج را می‌دهند (یا به دنبال چیزی هستند که بیشتر منطقی باشد).

اهمیت تخصص حوزه

در کل، تخصص حوزه می‌تواند از مهارت تحلیل داده‌ها مهم‌تر باشد. در نهایت، باید با پرسیدن سؤالات صحیح شروع کنیم تا تمرکز بر اعمال پیچیده‌ترین الگوریتم‌ها بر داده‌ها. برای فهمیدن سؤالات صحیح (و مهم‌ترین آن‌ها)، شما یا کسی از تیمتان باید در آن زمینه تخصص داشته باشید.

منابع داده آنلاین

در مورد پردازش داده‌ها و انتخاب ویژگی‌های مرتبط بحث کردیم. اما در وهله اول از کجا داده‌ها را دریافت کنیم؟ چگونه از اعتبار آن‌ها اطمینان حاصل کنیم؟ و برای مبتدیان، کجا داده بگیرند تا بتوانند تحلیل داده را تمرین کنند؟

می‌توانید با مخزن یادگیری ماشین UCI شروع کنید (https://archive.ics.uci.edu/ml/datasets.html) که می‌توانید به مجموعه داده‌هایی درباره تجارت، مهندسی، علوم زندگی، علوم اجتماعی و علوم فیزیکی دسترسی پیدا کنید. می‌توانید داده‌هایی درباره ال نینو، رسانه‌های اجتماعی، شخصیت‌های دست‌نوشته، تشخیص درایو بدون حسگر، بازاریابی بانکی و موارد دیگر پیدا کنید. این کافی است تا زمان شما را برای ماه‌ها و سال‌ها پر کند اگر به تحلیل داده‌های بزرگ مقیاس جدی بپردازید.

منابع داده دیگر

همچنین می‌توانید مجموعه داده‌های جالب‌تری را در Kaggle (https://www.kaggle.com/datasets) پیدا کنید مانند داده‌هایی درباره بقای تایتانیک، خرید مواد غذایی، تشخیص‌های پزشکی، کیفیت هوا در تاریخ، بررسی‌های آمازون، آمار جرم و جنایت و قیمت مسکن.

با این دو شروع کنید و خوب خواهید بود. خوب است که هر چه زودتر به مرور مجموعه داده‌ها بپردازید تا ایده‌ها و الهام‌هایی درباره کار با داده‌ها بگیرید. توجه داشته باشید که تحلیل داده‌ها درباره کاوش و حل مشکلات است، به همین دلیل همیشه خوب است که آنجا بگردید تا به موقعیت‌ها و چالش‌ها نزدیک‌تر شوید.

منابع داده داخلی

اگر قصد دارید در یک شرکت، دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی کار کنید، احتمالاً با داده‌های داخلی کار خواهید کرد. برای مثال، اگر در یک شرکت بزرگ تجارت الکترونیک کار می‌کنید، انتظار داشته باشید که بر روی داده‌هایی که شرکت شما جمع‌آوری می‌کند و تولید می‌کند کار کنید.

شرکت‌های بزرگ اغلب هر ثانیه مگابایت‌های داده تولید می‌کنند. این‌ها در حال ذخیره‌سازی و/یا پردازش در یک پایگاه داده هستند. وظیفه شما سپس این است که این جریان‌های بی‌پایان داده را تحلیل کنید و از بینش‌های به دست آمده برای بهبود کارایی یا سودآوری استفاده کنید.

ذخیره‌سازی و پردازش داده‌های داخلی

اول، داده‌هایی که جمع‌آوری می‌شوند باید مرتبط با عملیات کسب و کار باشند. شاید زمان خرید، دسته‌بندی که محصول در آن قرار می‌گیرد و اینکه آیا با تخفیف عرضه شده است، همه مرتبط باشند. این اطلاعات باید سپس در پایگاه داده ذخیره شوند (با پشتیبان‌گیری) تا تیم شما بتواند بعداً آن را تحلیل کند.

انواع فایل‌های داده

داده‌ها می‌توانند در فرمت‌ها و انواع فایل‌های مختلفی مانند CSV، SQLite، JSON و BigQuery ذخیره شوند. نوع فایلی که شرکت شما انتخاب کرده ممکن است بستگی به راحتی و زیرساخت‌های موجود داشته باشد. مهم است که بدانید چگونه با این نوع فایل‌ها کار کنید (اغلب در توضیحات شغلی ذکر می‌شوند) تا بتوانید تحلیل معناداری انجام دهید.